Aktualności
Ile wynosi temperatura pokojowa?
2022-07-13
Temperatura pokojowa to coś znacznie więcej niż wartość pokazywana przez termometr. Czasem już niewielka zmiana temperatury pokojowej wystarczy, by domownicy przestali co chwilę chorować, zaczęli lepiej sypiać i odzyskali dobre samopoczucie. Czym dokładnie jest temperatura pokojowa, jakie ma znaczenie, ile powinna wynosić i jak utrzymać tę optymalną? Eksperci Brager wyjaśniają.
Czym jest temperatura pokojowa?
Temperatura pokojowa (ang. room temperature), inaczej temperatura otoczenia, jest jednym z kluczowych parametrów mikroklimatu panującego we wnętrzach. Zgodnie z ogólną definicją mieści się w zakresie od 15 do 25°C. Pojęcie to może kojarzyć się z zaleceniami producentów leków i żywności. Często na etykietach czytamy, by dany produkt przechowywać w temperaturze pokojowej albo ogrzać do takiej temperatury przed użyciem. Czyli do jakiej właściwie? Na ogół chodzi o temperaturę, którą ma powietrze we wnętrzach. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, temperatura w domu lub mieszkaniu powinna oscylować w granicach 18-22°C. Co ważne, w różnych pomieszczeniach powinniśmy utrzymywać odpowiednio wyższą lub niższą temperaturę.
• Optymalna temperatura w salonie wynosi 20-21°C.
• W sypialni powinno być nieco chłodniej – ok. 17-18°C.
• Ok. 18-19°C może być w kuchni, która jest dogrzewana podczas gotowania.
• W łazience powinno być najcieplej – średnio 22-25°C.
Zalecenia ekspertów to jedno, a praktyka to drugie. Z jednej strony, dla zdrowia i dobrego samopoczucia bardzo ważne jest, aby temperatura pokojowa była optymalna. Z drugiej zaś, każdy z nas może nieco inaczej odczuwać daną temperaturę. Są osoby, które przy 23 stopniach w domu dosłownie się gotują, podczas gdy innym jest wtedy przyjemnie ciepło. Oczywiście nie oznacza to, że tak wysoka temperatura jest dla nich korzystna...
Temperatura pokojowa - jak wpływa na samopoczucie i zdrowie?
O tym, że temperatura pokojowa ma istotny wpływ na funkcjonowanie człowieka, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Na pewno każdemu z nas choć raz zdarzyło się być w sytuacji, gdy pot spływał z czoła, a nie mogliśmy się rozebrać albo wprost przeciwnie – lodowate dłonie i stopy powodowały ból i myśleliśmy tylko o gorącej kąpieli. Nie bez powodu ustawodawca zadbał o przepisy regulujące kwestię temperatur w miejscach pracy. Praca w pomieszczeniach, w których temperatury spadają poniżej 18 stopni albo rosną powyżej 28 stopni, jest nie tylko mało wydajna, ale również bywa niebezpieczna. W salonie, w którym codziennie wypoczywamy, nie może być ani zbyt chłodno, ani zbyt gorąco. Za wysoka temperatura pokojowa sprawia, że czujemy się ospali, poddenerwowani i zrezygnowani. Ciepłe, a do tego suche powietrze powoduje wysychanie błon śluzowych. W konsekwencji stajemy się bardziej podatni na infekcje górnych dróg oddechowych. Spanie w zbyt ciepłym pomieszczeniu obniża efektywność snu. Zamiast pełni życia budzimy się zmęczeni. Także niekorzystna dla samopoczucia (i nie tylko) jest zbyt niska temperatura we wnętrzach. Gdy jest nam zimno, stajemy się drażliwi. Odczuwany dyskomfort utrudnia koncentrację. Zbyt niskie temperatury bywają mocno uciążliwe dla osób z chorobami układu krążenia oraz przyzwyczajonych do przebywania lub pracy w bardzo ciepłych wnętrzach, np. w szpitalach, salonach SPA, przedszkolach itd.
Prawidłowa temperatura w mieszkaniu - jak ją utrzymać?
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na to, by utrzymywać prawidłową temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach przez cały rok, jest uzupełnienie instalacji grzewczej o nowoczesny termostat pokojowy, np. z serii RIDO BORD firmy Brager. Urządzenie umożliwia nastawę i kontrolę temperatury w wybranym pomieszczeniu w oparciu o temperaturę powietrza i temperaturę ogrzewania podłogowego oraz pozwala zdalnie zarządzać pracą kotła.