Aktualności
Jaka jest optymalna temperatura w domu?
2022-07-20
Zgodnie z zaleceniami większości ekspertów, optymalna temperatura w domu powinna utrzymywać się granicach 18-22°C. Oczywiście wartości te będą się różnić w zależności od m.in. pomieszczenia. Aktualna wiedza medyczna dostarcza informacji, jakie temperatury we wnętrzach są dla nas bezpieczne i korzystne, a jakie nie służą naszemu zdrowiu – psychicznemu i fizycznemu. Wszystko, co warto wiedzieć o optymalnej temperaturze w domu, przeczytacie w poniższym artykule.
Temperatura w danych pomieszczeniach - jaka być powinna?
Każdy z nas nieco inaczej odczuwa temperaturę. Są osoby, które pilnują, by termometr w ich mieszkaniach nie pokazywał zimą więcej niż 19-20 stopni. Chodzą boso i jest im ciepło. Inne w takich warunkach musiałyby założyć sweter i skarpetki, żeby nie trząść się z zimna. Jednak ani przebywanie w permanentnym upale, ani w ciągłym chłodzie, nie jest dla nas korzystne – nawet, gdy de facto czujemy się dobrze. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, optymalna temperatura w domu wynosi 18-22°C. Przy czym większość ekspertów zaleca, by w poszczególnych pomieszczeniach temperatura była nieco inna.
• W pokoju dziennym, w którym odpoczywamy, bawimy się i przebywamy najczęściej, powinno być ok. 19-22°C.
• W sypialni powinno być chłodniej – najlepiej ok. 17-18°C.
• W kuchni także może być zimniej niż w salonie - najlepiej ok. 18-19°C, w zależności od tego, jak często gotujemy.
• Z kolei w łazience powinno być zdecydowanie cieplej niż w innych pomieszczeniach (nawet 25°C), ale tylko rano i wieczorem, gdy bierzemy kąpiel i faktycznie potrzebujemy zwiększonego ciepła.
Dlaczego optymalna temperatura jest ważna dla zdrowia?
Optymalna temperatura w domu jest istotna zarówno dla kondycji fizycznej, jak i dla zdrowia psychicznego. Długotrwałe przebywanie w ciepłym, dusznym pomieszczeniu obniża naszą wydajność i zwiększa drażliwość. Czujemy się ospali i poddenerwowani. Nic nam się nie chce. Gdy dodatkowo powietrze jest suche, nasze błony śluzowe wysychają, co obniża naturalną odporność organizmu na bakterie i wirusy. W rezultacie zaczynamy częściej łapać infekcje górnych dróg oddechowych. Poza tym w upale trudno się wyspać, bo sen staje się płytki. Zamiast zregenerowani i pełni życia, wstajemy zmęczeni i rozdrażnieni. Analogicznie zbyt niska temperatura we wnętrzach też nie jest korzystna dla zdrowia. Gdy ciągle jest nam zimno, stajemy się zdenerwowani bez wyraźnego powodu, odczuwamy dyskomfort i nie możemy się na niczym skupić. Przebywanie w wychłodzonym mieszkaniu jest szczególnie uciążliwe dla osób starszych i zmagających się z chorobami układu krążenia.
Jak odpowiednio regulować temperaturę w pomieszczeniach?
Regulacja temperatury w większości polskich domów i mieszkań jest możliwa wyłącznie w sezonie grzewczym, ponieważ wciąż niewiele osób prywatnych decyduje się na instalację klimatyzacji. W efekcie na temperaturę we wnętrzach latem wpływa głównie pogoda. Natomiast jesienią i zimą mamy szansę swobodnie zarządzać temperaturami we wszystkich pomieszczeniach w domu. Wygodne i precyzyjne sterowanie ogrzewaniem zapewni nam termostat (regulator) pokojowy, w który można opcjonalnie doposażyć instalację grzewczą. Termostaty firmy Brager pozwalają wyregulować temperaturę w ogrzewanych pokojach w oparciu o temperaturę powietrza i ogrzewania podłogowego. Umożliwiają zaprogramowanie różnych trybów stałych (np. Wakacje) i stref czasowych. Dzięki temu temperatura w poszczególnych pomieszczeniach jest dostosowywana automatycznie do indywidualnych - zmieniających się w ciągu dnia i roku potrzeb domowników.