Aktualności
Histereza c.w.u. i kotła - co to jest?
2022-08-17
Jeśli posiadasz w swoim domu nowoczesną instalację grzewczą, zapewne spotkałeś się już z pojęciem histerezy kotła lub c.w.u. To jeden z wielu parametrów wpływających na odczuwany komfort cieplny i... wysokość rachunków za ogrzewanie. Dowiedz się, czym jest histereza kotła i jak optymalnie ustawić ten parametr.
Czym jest histereza kotła i c.w.u.?
Histereza to inaczej zakres nieczułości. W odniesieniu do instalacji grzewczych i kotłów na paliwa stałe, pojęcie to służy do definiowania różnicy pomiędzy zadaną (pożądaną) wartością temperatury danego obiegu grzewczego a wartością temperatury, przy której nastąpi ponowne uruchomienie grzania. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu użytkowników kotłów brzmi to dość skomplikowanie, dlatego posłużymy się przykładem. Załóżmy, że kocioł w Twoim domu podgrzewa wodę użytkową. Ustawiona temperatura zadana wynosi 50oC. Oznacza to, że kocioł będzie grzać wodę aż osiągnie ona dokładnie taką temperaturę, a następnie przejdzie w tryb podtrzymania (czyli nie będzie dalej ogrzewać wody). Oczywiście wraz z pobieraniem wody przez domowników jej temperatura będzie powoli spadać. Jednak kocioł nie aktywuje grzania wody natychmiast, gdy jej temperatura spadnie poniżej 50oC. Stanie się tak dopiero, gdy temperatura spadnie do wartości nastawionej pomniejszonej o wartość histerezy, np. 5oC. Histereza oznacza więc różnicę, przy której kocioł, po osiągnięciu temperatury zadanej, przechodzi z trybu podtrzymania w tryb pracy. Patrząc na nasz przykład, powrót urządzenia grzewczego do cyklu pracy nastąpi po spadku temperatury rzeczywistej o 5oC, czyli do poziomu 45°C.
Regulacja histerezy kotła – jakie ma znaczenie?
Dlaczego w ogóle ustawia się histerezę kotła lub CWU? Regulacja histerezy dotyczy przede wszystkim kotłów pelletowych. Nie muszą one pracować cały czas. Jeżeli wszystkie wartości nastawione zostaną osiągnięte, kocioł się wygasza. Jego ponowne uruchomienie nastąpi dopiero wtedy, gdy któryś z parametrów nastawionych spadnie poniżej wartości histerezy. Biomasa stosunkowo szybko się rozpala, a potem szybko spala. Dlatego należy ustawić histerezę na niską wartość. Dzięki temu: • zużywasz mniej opału, więc oszczędzasz (w skali roku to już niemałe kwoty), • emitujesz do atmosfery mniej zanieczyszczeń, więc nie dokładasz swojej „cegiełki” do problemu smogu w mieście, • cały czas odczuwasz komfort cieplny – w ogrzewanych pomieszczeniach zawsze panuje pożądana temperatura, • zwiększasz żywotność kotła – przy prawidłowo ustawionej histerezie kotła rzadziej dochodzi do rozpalania urządzenia grzewczego, więc oszczędzasz grzałkę odpowiedzialną za rozpalanie.
Histereza w regulatorach temperatury
W optymalnej i praktycznie bezobsługowej eksploatacji instalacji grzewczej wspierają użytkowników regulatory. W wielu dostępnych na rynku piecach histereza regulatora temperatury jest ustawiona fabrycznie i nie można tej wartości zmienić. Dlatego kupując urządzenie grzewcze ze sterownikiem, zwróć uwagę na możliwość zarządzania histerezą regulatora temperatury. Ustawienie pożądanej histerezy regulatora temperatury jest możliwe we wszystkich urządzeniach firmy BRAGER. Do wyboru pozostaje szeroka gama sterowników do kotłów na pellet, ekogroszek oraz węgiel. To innowacyjne, wielofunkcyjne urządzenia, które zapewniają automatyczną regulację pracy kotła, umożliwiają precyzyjną kontrolę nawet nad rozbudowaną instalacją grzewczą oraz pozwalają na wygodne, zdalne zarządzanie parametrami przez aplikację mobilną. Kocioł wyposażony w nowoczesny sterownik BRAGER jest urządzeniem energooszczędnym, przyjaznym dla środowiska, użytkownika i domowego budżetu.