Ogrzewanie niskotemperaturowe – charakterystyka
Instalacje niskotemperaturowe to te, w których nominalna temperatura wody zasilającej jest niższa niż 50°C. Są one w stanie osiągać wysoką sprawność przy niewysokich temperaturach. Z niską temperaturą zasilania mamy obecnie do czynienia w kilku przypadkach:- w systemie grzewczym z kotłem kondensacyjnym,
- w systemie grzewczym opartym na pompie ciepła (najczęściej),
- w systemie grzewczym z kotłem na biomasę (np. pelletowym).
Połączenie ogrzewania niskotemperaturowego z tradycyjnymi grzejnikami może nie przynieść takich oszczędności, jakich się spodziewaliśmy. Gdy ogrzewanie płaszczyznowe nie wchodzi w grę, najlepiej zainwestować w specjalne, wysokoefektywne grzejniki przeznaczone do pracy w instalacji niskotemperaturowej. Jeśli jednak nie chcemy wymieniać kaloryferów w całym domu, wykonawca nowego źródła ciepła powinien przekalkulować korzyści finansowe w odniesieniu do naszego indywidualnego przypadku.
Ogrzewanie wysokotemperaturowe – charakterystyka
Instalacje wysokotemperaturowe to te, w których nominalna temperatura wody zasilającej przekracza 50°C. Mowa tutaj głównie o systemach bazujących na kotłach na paliwa stałe, które pracują na wysokich temperaturach (90/70°C). Temperatura wody zasilającej nie może być w nich niższa niż 70°C. Z kolei piece gazowe i olejowe mogą pracować w szerokim zakresie temperatur (zwykle 70/50°C).
Właściciele starszych domów, ogrzewanych kotłami olejowymi lub węglowymi, często decydują się na uzupełnienie instalacji grzewczej o wysokotemperaturową pompę ciepła, ponieważ dobrze współpracuje ona z tradycyjnymi grzejnikami, a jej montaż nie wymaga przeprowadzania kosztownej, gruntownej termomodernizacji budynku.
Sterowanie ogrzewaniem niskotemperaturowym
Bez względu na to, czy decydujemy się na ogrzewanie niskotemperaturowe, czy wysokotemperaturowe, zawsze warto zainwestować w nowoczesny system sterowania instalacją – zestaw zawierający m.in. sterownik do pieca i regulator pokojowy. Precyzyjne sterowanie procesem grzewczym pozwala znacząco obniżyć zużycie energii, ciesząc się maksymalnym komfortem cieplnym. Instalacja niskotemperaturowa ze sterownikiem pracuje po prostu wydajniej. Z kolei regulatory pokojowe pozwalają kontrolować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i strefach, zapewniając komfort cieplny na miarę aktualnych (bo przecież zmieniających się) potrzeb domowników. We wnętrzu z podłogówką doskonale sprawdzi się termostat pokojowy RIDO BORD 191 firmy BRAGER. Bezprzewodowe urządzenie umożliwia nastawę i kontrolę temperatury zarówno w oparciu o temperaturę powietrza, jak i temperaturę ogrzewania podłogowego. Termostat „pilnuje”, by temperatura podłogi nie przekroczyła dopuszczalnej wartości, a temperatura powietrza gwarantowała stały komfort cieplny.
Sterowanie ogrzewaniem wysokotemperaturowym
Sterownik do pieca odpowiada za optymalną pracę urządzenia grzewczego, a następnie za dystrybucję wytworzonego ciepła. Umożliwia precyzyjne, proste i wygodne zarządzanie instalacją. Optymalnie wyregulowany kocioł na paliwa stałe zapewnia efektywną, proekologiczną produkcję i dystrybucję energii cieplnej, stały komfort cieplny oraz większe poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednio wysoka temperatura zapobiega osadzaniu się sadzy na wymienniku ciepła, co wpływa na sprawność i żywotność urządzenia grzewczego. Zachęcamy do zapoznania się z pełną gamą sterowników BRAGER, przeznaczonych do kotłów pelletowych, na ekogroszek i węglowych.