Przy aktualnych cenach paliw, optymalne sterowanie ogrzewaniem jest umiejętnością na wagę złota. Staramy się obniżyć koszty ogrzewania, ale nie chcemy rezygnować z komfortu cieplnego. Zastanawiamy się, jak właściwie grzać – z przerwami czy stale, obniżając tylko czasowo temperaturę. Warto wiedzieć, że dylematu tego można uniknąć, stosując panele pokojowe. Nowoczesne, wielofunkcyjne termostaty pokojowe stanowią nieocenione wsparcie w efektywnej dystrybucji ciepła we wnętrzach.
Grzać z przerwami czy stale - jak ogrzewać dom ekonomicznie?
Wyłączać czy nie wyłączać – oto jest pytanie. Wielu inwestorów ma dylemat, czy bardziej efektywne i ekonomiczne jest grzanie w systemie 24h/7, czy czasowe wyłączanie kotła. Z pewnością wychładzanie pomieszczeń NIE jest opłacalne, ponieważ ich powtórne nagrzanie do pożądanej temperatury skutkuje pracą kotła z podwyższoną mocą, co naturalnie generuje większe koszty. Sprawdzonym, zalecanym przez instalatorów rozwiązaniem jest obniżanie temperatury:
-
gdy wychodzimy z domu,
-
w nocy,
-
podczas dłuższej nieobecności domowników, np. wakacji,
-
w pomieszczeniach, w których wolimy, żeby było chłodniej (sypialnia, korytarz, kotłownia, spiżarnia),
-
w łazience - poza porankiem i wieczorem (wysoka temperatura nie jest nam potrzebna w ciągu dnia).
Aby osiągnąć istotne, czyli faktycznie odczuwalne korzyści ekonomiczne, zadawanie nowych temperatur powinno być przeprowadzane błyskawicznie. Jak łatwo się domyślić, ręczne wprowadzanie zmian na kotle kilka czy kilkanaście razy dziennie byłoby nie tylko mocno uciążliwe, ale również niebezpieczne. Dlatego sterowanie ogrzewaniem warto (trzeba?) zautomatyzować. Służą do tego programowalne termostaty pokojowe. BRAGER należy do czołowych, europejskich producentów wielofunkcyjnych paneli pokojowych.
Panele pokojowe – efektywna, zindywidualizowana dystrybucja ciepła
Jako użytkownicy kotłów pragniemy przede wszystkim cieszyć się komfortem cieplnym. Jednak w niektórych pomieszczeniach i o wybranych porach dnia/nocy możemy śmiało obniżyć temperaturę i nadal czuć się dobrze. Podobnie nie potrzebujemy ogrzewać wnętrz na optymalnym dla nas poziomie podczas nieobecności w domu. Do szybkiego i precyzyjnego zarządzania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach i o różnych porach dnia/nocy służą panele pokojowe. Małe, niepozorne urządzenie współpracuje z kotłem, rozszerzając funkcjonalność instalacji grzewczej o szereg możliwości. Termostaty pokojowe przede wszystkim automatyzują proces obniżania i podwyższania temperatur oraz ich utrzymywania. Większość dostępnych na rynku modeli umożliwia zaprogramowanie ustawień codziennych i okazjonalnych, np. na czas planowanego wyjazdu. Do wyboru pozostają panele przewodowe i bezprzewodowe. Ogromną zaletą tych drugich jest prosty montaż - bez okablowania i w dowolnym miejscu na ścianie.
Unikatowe funkcje w termostatach pokojowych BRAGER
Termostaty pokojowe BRAGER to nowatorskie urządzenia, które potrafią znacznie więcej od standardowych, rynkowych produktów. Ich funkcjonalność nie ogranicza się jedynie do nastawy temperatury. Panel pokojowy BRAGER umożliwia:
-
regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach zarówno w oparciu o temperaturę powietrza, jak i temperaturę ogrzewania podłogowego;
-
sterowanie bezdotykowe – za pomocą gestów (od modelu RIDO BORD 190)
-
zaprogramowanie kilku trybów stałych (Wakacje, Ekonomiczny, Wietrzenie) oraz szeregu stref czasowych, aby temperatura w poszczególnych pomieszczeniach była automatycznie dostosowywana do potrzeb domowników;
-
monitorowanie temperatur na kotle oraz ich modyfikację (także CWU i zaworów mieszających);
-
zarządzanie pracą pomp;
-
monitorowanie stanu kotła i alarmowanie o nieprawidłowościach dotyczących procesu spalania;
-
zatrzymanie pracy kotła i jego ponowną aktywację;
-
podgląd temperatury zewnętrznej;
-
sprawdzenie ilości paliwa w zasobniku;
-
zdalne zarządzanie całą instalacją grzewczą poprzez dedykowaną aplikację BRAGER Connect lub stronę internetową (wymagane jest rozbudowanie instalacji o moduł internetowy MEDIA BORD 200).
Panele pokojowe BRAGER pozwalają cieszyć się komfortem cieplnym bez wysiłku oraz zoptymalizować koszty ogrzewania, co ma kluczowe znaczenie w czasach rekordowej inflacji i ciągle drożejących paliw.